Skip to content

276 Jenny Ct.Brick, NJ 08724

Built 1979

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Feb 23, 2005

Property Information

Block1429.02
Lot2
QualifierC0776
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page74.5

Building Details

Building Class35
DescriptionCONDO
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,200
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
51%
Improvement Value:$76,900
49%
Total Assessment$156,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,103+5.2%
2024$3,901+3.5%
2023$3,770+1.4%
2022$3,719+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 12524, Page 1513

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 5611, Page 811

Property Built

Built

Year Built: 1979