Skip to content

862 Shannon Ct.Brick, NJ 08724

Built 1979

Last Sale Price
$93,900
Last Sale Date
May 18, 2001

Property Information

Block1429.02
Lot2
QualifierC0862
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page74.5

Building Details

Building Class35
DescriptionCONDO
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,024
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
56%
Improvement Value:$70,200
44%
Total Assessment$160,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,189+5.2%
2024$3,983+3.5%
2023$3,850+1.4%
2022$3,797+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$93,900
DeedBook 10450, Page 538

Property Sale

Sale
$52,357
DeedBook 5476, Page 120

Property Sale

Sale
$59,990
DeedBook 5100, Page 866

Property Built

Built

Year Built: 1979