Skip to content

1070 Lizzies Ct.Brick, NJ 08724

Built 1974

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Apr 30, 2021

Property Information

Block1429.02
Lot2
QualifierC1070
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page74.5

Building Details

Building Class35
DescriptionCOND
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,144
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
50%
Improvement Value:$88,900
50%
Total Assessment$178,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,678+5.2%
2024$4,447+3.5%
2023$4,299+1.4%
2022$4,240+8.4%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000
Sq Ft1,144DeedBook 18505, Page 743Recorded5/28/2021

Property Sale

Sale
$172,000

From:

To:

Sq Ft1,144DeedBook 17480, Page 807Recorded5/23/2019

Property Sale

Sale
$168,000

From:

To:

Sq Ft1,144DeedBook 15797, Page 746Recorded5/5/2014

Property Sale

Sale
$67,990
DeedBook 5129, Page 734

Property Built

Built

Year Built: 1974