Skip to content

1110 Chucks Ct.Brick, NJ 08724

Built 1974

Last Sale Price
$163,000
Last Sale Date
Sep 28, 2016

Property Information

Block1429.02
Lot2
QualifierC1110
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page74.5

Building Details

Building Class35
DescriptionCOND
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,144
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
47%
Improvement Value:$102,300
53%
Total Assessment$192,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,029+5.2%
2024$4,781+3.5%
2023$4,621+1.4%
2022$4,558+1.9%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$163,000

From:

To:

Sq Ft1,144DeedBook 16717, Page 1530Recorded4/24/2017

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 12484, Page 1550

Property Sale

Sale
$163,000
DeedBook 11592, Page 1479

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5575, Page 306

Property Sale

Sale
$103,000
DeedBook 4841, Page 785

Property Built

Built

Year Built: 1974