Skip to content

1114 Bernard Ct.Brick, NJ 08724

Built 1974

Last Sale Price
$74,500
Last Sale Date
Jan 11, 1999

Property Information

Block1429.02
Lot2
QualifierC1114
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page74.4

Building Details

Building Class35
DescriptionCOND
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,200
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
51%
Improvement Value:$87,000
49%
Total Assessment$177,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,629+5.2%
2024$4,400+3.5%
2023$4,253+1.4%
2022$4,195+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$74,500
DeedBook 5703, Page 903

Property Built

Built

Year Built: 1974