Skip to content

1136 Bernard Ct.Brick, NJ 08724

Built 1974

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Apr 14, 2005

Property Information

Block1429.02
Lot2
QualifierC1136
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page74.4

Building Details

Building Class35
DescriptionCOND
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,144
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
48%
Improvement Value:$97,500
52%
Total Assessment$187,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,903+5.2%
2024$4,661+3.5%
2023$4,506+1.4%
2022$4,444+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 12572, Page 325

Property Built

Built

Year Built: 1974