Skip to content

1228 Baylis Ct.Brick, NJ 08724

Built 1987

Owner
---
Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Jun 12, 2025

Property Information

Block1429.02
Lot2
QualifierC1228
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page74.4

Building Details

Building Class35
DescriptionCOND
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,200
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,000
51%
Improvement Value:$87,700
49%
Total Assessment$177,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,647+5.2%
2024$4,418+3.5%
2023$4,270+1.4%
2022$4,211+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000
Sq Ft1,200DeedBook 20061, Page 1561Recorded7/7/2025

Property Sale

Sale
$275,000
Sq Ft1,200DeedBook 19216, Page 1682Recorded11/4/2022

Property Sale

Sale
$180,400

From:

To:

Sq Ft1,200DeedBook 17248, Page 236Recorded9/24/2018

Property Sale

Sale
$81,000

From:

To:

Sq Ft1,200DeedBook 16805, Page 1629Recorded7/19/2017

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 12464, Page 545

Property Sale

Sale
$159,900
DeedBook 11512, Page 8

Property Sale

Sale
$74,500
DeedBook 4989, Page 507

Property Built

Built

Year Built: 1987