Skip to content

1278 Elena CourtBrick, NJ 08724

Built 1987

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 6, 2022

Property Information

Block1429.02
Lot2
QualifierC1278
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page74.3

Building Details

Building Class35
DescriptionCOND
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,200
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
52%
Improvement Value:$82,000
48%
Total Assessment$172,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,498+5.2%
2024$4,276+3.5%
2023$4,133+1.4%
2022$4,076+1.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$78,000

From:

To:

Sq Ft1,200DeedBook 15861, Page 466Recorded7/31/2014

Property Sale

Sale
$182,000
DeedBook 14536, Page 714

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook 11014, Page 1835

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 5504, Page 964

Property Built

Built

Year Built: 1987