Skip to content

1320 Sabrina CourtBrick, NJ 08724

Built 1974

Last Sale Price
$247,500
Last Sale Date
Jul 27, 2021

Property Information

Block1429.02
Lot2
QualifierC1320
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page74.2

Building Details

Building Class35
DescriptionCOND
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,428
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
48%
Improvement Value:$97,500
52%
Total Assessment$187,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,903+5.2%
2024$4,661+3.5%
2023$4,506+1.4%
2022$4,444+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$247,500
Sq Ft1,428DeedBook 18722, Page 608Recorded10/13/2021

Property Built

Built

Year Built: 1974