Skip to content

1344 Sabrina CourtBrick, NJ 08724

Built 1974

Last Sale Price
$252,500
Last Sale Date
Jan 5, 2022

Property Information

Block1429.02
Lot2
QualifierC1344
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page74.2

Building Details

Building Class35
DescriptionCOND
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,024
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
56%
Improvement Value:$69,400
44%
Total Assessment$159,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,168+5.2%
2024$3,963+3.5%
2023$3,830+1.4%
2022$3,778+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$252,500
Sq Ft1,024DeedBook 18945, Page 1384Recorded3/11/2022

Property Sale

Sale
$178,000
Sq Ft1,024DeedBook 17566, Page 1649Recorded8/9/2019

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

Sq Ft1,024DeedBook 17444, Page 1748Recorded4/18/2019

Property Sale

Sale
$123,000

From:

To:

Sq Ft1,024DeedBook 17330, Page 60Recorded12/14/2018

Property Sale

Sale
$212,000
DeedBook 12995, Page 261

Property Built

Built

Year Built: 1974