Skip to content

1398 Olivia CourtBrick, NJ 08724

Built 1974

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Feb 3, 2021

Property Information

Block1429.02
Lot2
QualifierC1398
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page74.2

Building Details

Building Class35
DescriptionCOND
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,144
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
46%
Improvement Value:$95,300
54%
Total Assessment$175,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,584+5.2%
2024$4,358+3.5%
2023$4,212+1.4%
2022$4,155+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$215,000
Sq Ft1,144DeedBook 18362, Page 578Recorded3/12/2021

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 10211, Page 1301

Property Sale

Sale
$88,900
DeedBook 5669, Page 408

Property Built

Built

Year Built: 1974