Skip to content

1402 Isabella CourtBrick, NJ 08724

Built 1974

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 3, 2017

Property Information

Block1429.02
Lot2
QualifierC1402
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page74.2

Building Details

Building Class35
DescriptionCOND
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,200
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
54%
Improvement Value:$68,000
46%
Total Assessment$148,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,870+5.2%
2024$3,679+3.5%
2023$3,556+1.4%
2022$3,508+1.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$106,000

From:

To:

Sq Ft1,200DeedBook 16323, Page 13Recorded2/23/2016

Property Sale

Sale
$181,000
DeedBook 12353, Page 744

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook 11467, Page 1130

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 10826, Page 1070

Property Built

Built

Year Built: 1974