Skip to content

22 Cherrywood CircleBrick, NJ 08724

Built 1993

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Jun 29, 2021

Property Information

Block1429
Lot17
QualifierC122
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page74.7

Building Details

Building Class37
DescriptionCOND
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,439
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
47%
Improvement Value:$118,800
53%
Total Assessment$223,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,852+5.2%
2024$5,564+3.5%
2023$5,378+1.4%
2022$5,304+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000
Sq Ft1,439DeedBook 18568, Page 98Recorded7/8/2021

Property Sale

Sale
$124,500
DeedBook 5645, Page 789

Property Sale

Sale
$118,890
DeedBook 5086, Page 400

Property Built

Built

Year Built: 1993