Skip to content

33 Cherrywood CircleBrick, NJ 08724

Built 1997

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Jul 28, 2022

Property Information

Block1429
Lot17
QualifierC133
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page74.7

Building Details

Building Class37
DescriptionCONDO
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage2,130
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
38%
Improvement Value:$171,400
62%
Total Assessment$276,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,228+5.2%
2024$6,871+3.5%
2023$6,642+1.4%
2022$6,551+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000
Sq Ft2,130DeedBook 19141, Page 34Recorded8/22/2022

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft2,130DeedBook 16555, Page 1417Recorded10/31/2016

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 15006, Page 1731

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 12789, Page 62

Property Sale

Sale
$214,000
DeedBook 10640, Page 1676

Property Sale

Sale
$139,800
DeedBook 5523, Page 981

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5287, Page 574

Property Sale

Sale
$193,800
DeedBook 5177, Page 219