Skip to content

10 Primrose LaneBrick, NJ 08724

Built 1974

Last Sale Price
$131,000
Last Sale Date
Aug 21, 2015

Property Information

Block1429
Lot1
QualifierC0010
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page74.6

Building Details

Building Class33
DescriptionCOND
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,120
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
61%
Improvement Value:$57,500
39%
Total Assessment$147,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,857+5.2%
2024$3,667+3.5%
2023$3,544+1.4%
2022$3,496+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$131,000

From:

To:

Sq Ft1,120DeedBook 16178, Page 1286Recorded9/2/2015

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 14987, Page 485

Property Sale

Sale
$61,000
DeedBook 5552, Page 944

Property Built

Built

Year Built: 1974