Skip to content

19 Primrose LaneBrick, NJ 08724

Built 1974

Last Sale Price
$142,000
Last Sale Date
Aug 25, 2003

Property Information

Block1429
Lot1
QualifierC0019
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page74.6

Building Details

Building Class35
DescriptionCOND
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,120
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
55%
Improvement Value:$73,600
45%
Total Assessment$163,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,278+5.2%
2024$4,067+3.5%
2023$3,931+1.4%
2022$3,877+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 11642, Page 1131

Property Sale

Sale
$78,440
DeedBook 10313, Page 726

Property Sale

Sale
$58,000
DeedBook 5012, Page 920

Property Built

Built

Year Built: 1974