Skip to content

49 Primrose LaneBrick, NJ 08724

Built 1974

Owner
---
Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Jul 7, 2025

Property Information

Block1429
Lot1
QualifierC0049
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page74.6

Building Details

Building Class35
DescriptionCOND
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,120
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,000
55%
Improvement Value:$73,600
45%
Total Assessment$163,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,278+5.2%
2024$4,067+3.5%
2023$3,931+1.4%
2022$3,877+1.9%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$320,000
Sq Ft1,120DeedBook 20071, Page 652Recorded7/15/2025

Property Sale

Sale
$191,000

From:

To:

Sq Ft1,120DeedBook 18012, Page 598Recorded8/17/2020

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 13601, Page 1000

Property Sale

Sale
$124,000
DeedBook 11108, Page 222

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 5105, Page 826

Property Sale

Sale
$74,234
DeedBook 4960, Page 295

Property Built

Built

Year Built: 1974