Skip to content

53 Primrose LaneBrick, NJ 08724

Built 1974

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 1, 2025

Property Information

Block1429
Lot1
QualifierC0053
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page74.6

Building Details

Building Class35
DescriptionCOND
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,120
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,000
55%
Improvement Value:$73,600
45%
Total Assessment$163,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,278+5.2%
2024$4,067+3.5%
2023$3,931+1.4%
2022$3,877+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$31,397
Sq Ft1,120DeedBook 18392, Page 1732Recorded3/30/2021

Property Sale

Sale
$119,000
DeedBook 11010, Page 1818

Property Built

Built

Year Built: 1974