Skip to content

96 Primrose LaneBrick, NJ 08724

Built 1974

Last Sale Price
$137,000
Last Sale Date
Jun 25, 2018

Property Information

Block1429
Lot1
QualifierC0096
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page74.6

Building Details

Building Class35
DescriptionCOND
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,120
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
58%
Improvement Value:$58,500
42%
Total Assessment$138,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,622+5.2%
2024$3,443+3.5%
2023$3,328+1.4%
2022$3,282-13.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$137,000

From:

To:

Sq Ft1,120DeedBook 17173, Page 550Recorded7/13/2018

Property Sale

Sale
$103,000

From:

To:

Sq Ft1,120DeedBook 16111, Page 1503Recorded6/18/2015

Property Sale

Sale
$87,000

From:

To:

Sq Ft1,120DeedBook 16111, Page 1494Recorded6/18/2015

Property Sale

Sale
$179,000
DeedBook 12388, Page 1742

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 4836, Page 774

Property Built

Built

Year Built: 1974