Skip to content

154 Primrose LaneBrick, NJ 08724

Built 1974

Last Sale Price
$113,050
Last Sale Date
Apr 3, 2014

Property Information

Block1429
Lot1
QualifierC0154
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page74.6

Building Details

Building Class35
DescriptionCOND. 1120
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,120
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
55%
Improvement Value:$74,200
45%
Total Assessment$164,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,294+5.2%
2024$4,082+3.5%
2023$3,946+1.4%
2022$3,892+1.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$113,050

From:

To:

Sq Ft1,120DeedBook 15787, Page 385Recorded4/22/2014

Property Sale

Sale
$206,000
DeedBook 13446, Page 183

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 11553, Page 1183

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 10239, Page 431

Property Built

Built

Year Built: 1974