Skip to content

61 Burnt Tavern Rd.Brick, NJ 08724

Built 1956

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Feb 12, 2022

Property Information

Block1430.01
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page74.1

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage788
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,300
66%
Improvement Value:$61,700
34%
Total Assessment$181,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,733+5.2%
2024$4,500+3.5%
2023$4,349+1.4%
2022$4,290+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$41,500
DeedBook 3898, Page 274

Property Built

Built

Year Built: 1956