Skip to content

59 Burnt Tavern Rd.Brick, NJ 08724

Built 1956

Last Sale Date
Nov 6, 2009

Property Information

Block1430.01
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page74.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage976
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,300
56%
Improvement Value:$93,800
44%
Total Assessment$213,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,573+5.2%
2024$5,298+3.5%
2023$5,121+1.4%
2022$5,050+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1956