Skip to content

11 Jeffery LnBrick, NJ 08724

Built 1957

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Aug 18, 2020

Property Information

Block1430.04
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page74.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,060
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,900
62%
Improvement Value:$82,400
38%
Total Assessment$215,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,630+5.2%
2024$5,352+3.5%
2023$5,174+3.0%
2022$5,022+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft1,060DeedBook 18032, Page 21Recorded8/31/2020

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 15350, Page 651

Property Built

Built

Year Built: 1957