Skip to content

16 Jeffery LnBrick, NJ 08724

Built 1957

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Aug 23, 2023

Property Information

Block1430.05
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page74.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,212
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,100
55%
Improvement Value:$108,200
45%
Total Assessment$240,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,284+5.2%
2024$5,974+3.5%
2023$5,774+1.4%
2022$5,695+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000
Sq Ft1,212DeedBook 19472, Page 1503Recorded8/30/2023

Property Sale

Sale
$217,500

From:

To:

Sq Ft1,212DeedBook 16342, Page 656Recorded3/16/2016

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 4777, Page 35

Property Built

Built

Year Built: 1957