Skip to content

10 Jeffery LnBrick, NJ 08724

Built 1957

Last Sale Price
$203,097
Last Sale Date
Sep 5, 2022

Property Information

Block1430.05
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page74.1

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage980
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,600
67%
Improvement Value:$65,600
33%
Total Assessment$197,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,157+5.2%
2024$4,902+3.5%
2023$4,739+1.4%
2022$4,674+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$203,097
Sq Ft980DeedBook 19237, Page 687Recorded11/29/2022

Property Sale

Sale
$280,000
Sq Ft980DeedBook 18401, Page 1649Recorded4/5/2021

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 14357, Page 576

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook 5410, Page 896

Property Built

Built

Year Built: 1957