Skip to content

54 Burnt Tavern Rd.Brick, NJ 08724

Built 1960

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Oct 27, 2008

Property Information

Block1447.01
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page75.1

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage980
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,000
61%
Improvement Value:$74,500
39%
Total Assessment$193,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,060+5.2%
2024$4,810+3.5%
2023$4,650+1.4%
2022$4,586+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 14157, Page 1159

Property Sale

Sale
$82,500
DeedBook 5484, Page 855

Property Built

Built

Year Built: 1960