Skip to content

12 Lanes Mill Rd.Brick, NJ 08724

Public Property

Last Sale Price
$641,000
Last Sale Date
Mar 13, 2013

Property Information

Block1447.02
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page75.1

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningB2
Sq Footage---
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,200
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$126,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2015$9,727+3.2%
2014$9,427+1.1%
2013$9,329+6.7%
2012$8,743-7.9%
Property History

Property Sale

Sale
$641,000

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 4997, Page 225