Skip to content

143 Stephan Rd.Brick, NJ 08724

Built 1958

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Nov 25, 2022

Property Information

Block1447.03
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page75.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,096
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,100
48%
Improvement Value:$147,000
52%
Total Assessment$283,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,403+35.1%
2024$5,479+3.5%
2023$5,296+1.4%
2022$5,223+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000
Sq Ft1,096DeedBook 19239, Page 884Recorded12/1/2022

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,096DeedBook 17346, Page 1082Recorded1/3/2019

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft1,096DeedBook 16508, Page 562Recorded9/14/2016

Property Sale

Sale
$182,000
DeedBook 14843, Page 26

Property Built

Built

Year Built: 1958