Skip to content

14 Lark LnBrick, NJ 08724

Built 1958

Owner
---
Last Sale Price
$522,000
Last Sale Date
Jun 9, 2025

Property Information

Block1447.03
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page75.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,238
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$132,300
60%
Improvement Value:$88,800
40%
Total Assessment$221,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,782+5.2%
2024$5,497+4.8%
2023$5,243+1.4%
2022$5,171+1.9%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$522,000
Sq Ft1,238DeedBook 20040, Page 985Recorded6/12/2025

Property Sale

Sale
$105,323
Sq Ft1,238DeedBook 19461, Page 1328Recorded8/16/2023

Property Sale

Sale
$274,900

From:

To:

Sq Ft1,238DeedBook 17212, Page 774Recorded8/17/2018

Property Sale

Sale
$179,000
DeedBook 15109, Page 32

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 13501, Page 1781

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 10163, Page 1663

Property Built

Built

Year Built: 1958