Skip to content

11 Skipper LnBrick, NJ 08724

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 11, 2022

Property Information

Block1447.03
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page75.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,256
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,900
65%
Improvement Value:$69,100
35%
Total Assessment$200,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,230+5.2%
2024$4,972+3.5%
2023$4,806+1.4%
2022$4,740-10.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,256DeedBook 17238, Page 4Recorded9/13/2018

Property Built

Built

Year Built: 1958