Skip to content

12 Skipper LnBrick, NJ 08724

Built 1957

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Nov 2, 2018

Property Information

Block1447.04
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page75.1

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage980
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,600
64%
Improvement Value:$75,100
36%
Total Assessment$207,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,431+5.2%
2024$5,163+3.5%
2023$4,991+1.4%
2022$4,922+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft980DeedBook 17330, Page 1964Recorded12/14/2018

Property Sale

Sale
$134,400
DeedBook 10449, Page 729

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5398, Page 79

Property Built

Built

Year Built: 1957