Skip to content

13 Barbara LaneBrick, NJ 08724

Built 1957

Last Sale Date
Jul 25, 1995

Property Information

Block1447.04
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page75.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,245
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,200
59%
Improvement Value:$92,200
41%
Total Assessment$223,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,842+5.2%
2024$5,554+3.5%
2023$5,368+1.4%
2022$5,295+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1957