Skip to content

96 Stephan Rd.Brick, NJ 08724

Built 1960

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Oct 15, 2004

Property Information

Block1447.07
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page75.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,000
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,400
65%
Improvement Value:$71,300
35%
Total Assessment$203,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,327+5.2%
2024$5,064+3.5%
2023$4,895+1.4%
2022$4,828+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook 5279, Page 450

Property Built

Built

Year Built: 1960