Skip to content

69 Neil Ave.Brick, NJ 08724

Built 1960

Last Sale Price
$106,000
Last Sale Date
Feb 6, 1998

Property Information

Block1447.10
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page75.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,328
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,100
57%
Improvement Value:$99,500
43%
Total Assessment$231,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,056+5.2%
2024$5,758+3.5%
2023$5,565+1.4%
2022$5,489+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$106,000
DeedBook 5549, Page 176

Property Sale

Sale
$105,500
DeedBook 5103, Page 263

Property Sale

Sale
$119,500
DeedBook 4780, Page 697

Property Built

Built

Year Built: 1960