Skip to content

73 Neil Ave.Brick, NJ 08724

Built 1955

Last Sale Date
Jul 20, 2012

Property Information

Block1447.10
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page75.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,520
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,100
57%
Improvement Value:$101,300
43%
Total Assessment$233,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,853+5.4%
2024$5,552+3.6%
2023$5,359+1.5%
2022$5,282+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1955