Skip to content

81 Neil Ave.Brick, NJ 08724

Built 1960

Last Sale Price
$134,000
Last Sale Date
Jul 11, 2002

Property Information

Block1447.10
Lot34
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page75.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,000
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,900
63%
Improvement Value:$77,000
37%
Total Assessment$209,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,489+5.2%
2024$5,218+3.5%
2023$5,044+1.4%
2022$4,975+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$134,000
DeedBook 10943, Page 79

Property Sale

Sale
$82,600
DeedBook 5427, Page 172

Property Built

Built

Year Built: 1960