Skip to content

89 Neil AveBrick, NJ 08724

Built 2001

Last Sale Price
$299,577
Last Sale Date
Jan 3, 2002

Property Information

Block1447
Lot3.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page75.1

Building Details

Building Class17
Description2164
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage2,164
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,800
33%
Improvement Value:$262,300
67%
Total Assessment$394,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,306+5.2%
2024$9,797+3.5%
2023$9,470+1.4%
2022$9,340+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$299,577
DeedBook 10695, Page 881

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 10369, Page 1158

Property Built

Built

Year Built: 2001