Skip to content

12 W. Riverside Dr. S.Brick, NJ 08723

Built 1940

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
May 22, 1991

Property Information

Block144
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page16.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,232
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,100
76%
Improvement Value:$95,600
24%
Total Assessment$390,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,092+5.2%
2024$9,592+3.5%
2023$9,267+1.3%
2022$9,150+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4905, Page 701

Property Built

Built

Year Built: 1940