Skip to content

505 Riverside Dr. So.Brick, NJ 08723

Built 1935

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Sep 30, 2005

Property Information

Block148
Lot30.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page16.1

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage910
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,400
65%
Improvement Value:$71,600
35%
Total Assessment$207,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,347+5.2%
2024$5,082+3.5%
2023$4,910+1.3%
2022$4,848+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$280,000
DeedBook 12850, Page 1878

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 10196, Page 1199

Property Sale

SaleMulti
$95,000
DeedBook 5263, Page 195

Property Built

Built

Year Built: 1935