Skip to content

510 Woodpark Dr.Brick, NJ 08723

Built 1978

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 17, 2005

Property Information

Block149
Lot10.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page16.1

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,080
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
70%
Improvement Value:$58,900
30%
Total Assessment$193,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,008+5.2%
2024$4,760+3.5%
2023$4,599+1.3%
2022$4,541+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$31,700
DeedBook 3779, Page 654

Property Built

Built

Year Built: 1978