Skip to content

320 6th AveMantoloking, NJ 08738

Built 1950

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Jul 2, 2000

Property Information

Block15.05
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page9.01

Building Details

Building Class15
DescriptionA-1SF1G 1461
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,461
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$300,000
89%
Improvement Value:$38,600
11%
Total Assessment$338,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,746+5.2%
2024$8,313+3.5%
2023$8,032+3.9%
2022$7,729+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$235,000
DeedBook 10324, Page 1028

Property Built

Built

Year Built: 1950