Skip to content

550 Mantoloking Rd.Brick, NJ 08723

Built 1945
Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 3, 2015

Property Information

Block152
Lot34
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page16.2

Building Details

Building Class16
Description1SF-1SF 1167
Dwellings2
ZoningVZ
Sq Footage1,167
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$186,900
50%
Improvement Value:$183,800
50%
Total Assessment$370,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,575+5.2%
2024$9,101+3.5%
2023$8,793+1.3%
2022$8,682+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$290,000
DeedBook 11857, Page 1930

Property Sale

SaleMulti
$205,145
DeedBook 10275, Page 1215

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 4998, Page 8

Property Built

Built

Year Built: 1945