Skip to content

558 Kingfisher Cr.Brick, NJ 08723

Built 1985

Owner
---
Last Sale Price
$1,300,000
Last Sale Date
Nov 24, 2025

Property Information

Block154
Lot18.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page16.2

Building Details

Building Class18
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,502
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$423,700
56%
Improvement Value:$338,800
44%
Total Assessment$762,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,695+5.2%
2024$18,719+3.5%
2023$18,087+1.3%
2022$17,858+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,300,000
Sq Ft2,502DeedBook 20242, Page 1797Recorded12/30/2025

Property Built

Built

Year Built: 1985