Skip to content

540 Broad Ave.Mantoloking, NJ 08738

Built 2011

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 24, 2010

Property Information

Block16.04
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page9.01

Building Details

Building Class19
Description2SF2G-P 3775
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage3,775
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$350,000
42%
Improvement Value:$487,000
58%
Total Assessment$837,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,620+5.2%
2024$20,548+3.5%
2023$19,854+1.3%
2022$19,603+1.6%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2011

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 5243, Page 105