Skip to content

310 7th Ave.Mantoloking, NJ 08738

Built 2014

Last Sale Price
$611,000
Last Sale Date
May 25, 2004

Property Information

Block16.04
Lot13.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page9.01

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,354
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$371,400
55%
Improvement Value:$306,500
45%
Total Assessment$677,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,510+5.2%
2024$16,642+3.5%
2023$16,080+1.3%
2022$15,876+1.6%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

SaleMulti
$611,000
DeedBook 12092, Page 1414