Skip to content

315 6th Ave.Mantoloking, NJ 08738

Built 2015

Last Sale Price
$147,000
Last Sale Date
Jun 24, 1993

Property Information

Block16.04
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page9.01

Building Details

Building Class19
Description3SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage3,381
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$367,000
41%
Improvement Value:$528,000
59%
Total Assessment$895,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,118+5.2%
2024$21,972+3.5%
2023$21,229+1.3%
2022$20,961+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

SaleMulti
$147,000
DeedBook 5082, Page 602