Skip to content

526 Broad AveMantoloking, NJ 08738

Built 1949

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 17, 2019

Property Information

Block17.01
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page9.01

Building Details

Building Class17
DescriptionA-2SF1G 2 2637
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,637
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$476,400
66%
Improvement Value:$250,600
34%
Total Assessment$727,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,778+5.2%
2024$17,848+3.5%
2023$17,244+1.3%
2022$17,026+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1949