Skip to content

520 Broad Ave.Mantoloking, NJ 08738

Built 1961

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Aug 7, 2015

Property Information

Block17.01
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page9.01

Building Details

Building Class17
Description3SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,150
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$489,600
68%
Improvement Value:$230,500
32%
Total Assessment$720,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,600+5.2%
2024$17,678+3.5%
2023$17,081+24.6%
2022$13,708+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft1,150DeedBook 16181, Page 815Recorded9/4/2015

Property Built

Built

Year Built: 1961