Skip to content

534 Lake Ct.Mantoloking, NJ 08738

Built 1953

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 30, 2025

Property Information

Block17.02
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page9.01

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage768
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$490,500
89%
Improvement Value:$57,900
11%
Total Assessment$548,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,915+5.3%
2024$13,213+3.6%
2023$12,758+1.3%
2022$12,594+1.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1953