Skip to content

465 France AveBrick, NJ 08723

Built 1970

Last Sale Price
$555,000
Last Sale Date
Nov 1, 2023

Property Information

Block173.02
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page17.1

Building Details

Building Class16
Description2SF-P 2364
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,364
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,300
39%
Improvement Value:$172,400
61%
Total Assessment$284,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,354+5.2%
2024$6,989+3.5%
2023$6,753+1.3%
2022$6,668+1.6%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$555,000
Sq Ft2,364DeedBook 19546, Page 811Recorded11/27/2023

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft2,364DeedBook 16791, Page 103Recorded7/6/2017

Property Sale

SaleMulti
$190,000
DeedBook 10465, Page 432

Property Sale

SaleMulti
$109,000
DeedBook 5127, Page 520

Property Sale

SaleMulti
$70,100
DeedBook 5102, Page 499

Property Sale

SaleMulti
$47,000
DeedBook 3928, Page 614

Property Built

Built

Year Built: 1970